Wspólnota Żywego Różańca
Opiekun: ks. proboszcz
Spotkania: w pierwszą środę miesiąca po wieczornej Mszy Św.
Wspólnota Żywego Różańca, jest grupą modlitewną, która skupia osoby, pragnące zawierzyć swoje problemy i troski Matce Chrystusa, którą Jezus Chrystus uczynił Matką nas wszystkich, pielgrzymujących na ziemi ludzi. Matka Przenajświętsza ukazując się w cudownych objawieniach prosiła by modlić się, wypraszając przebaczenie grzechów, na różańcu. Z radością zwracamy się do Niej, spełniając Jej życzenie. To modlitwa prosta, niezwykła i piękna, poprzez rozważania tajemnic, obejmująca całą historię Wcielenia i dzieło Zbawienia, poczynając od pierwszej tajemnicy radosnej, czyli Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie aż po ostatnie tajemnice chwalebne, związane ze Zmartwychwstaniem Pana Jezusa i wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny.
W naszej wspólnocie parafialnej istnieją trzy Róże różańcowe, liczące po 20 osób, które codziennie rozważają jedną tajemnicę i odmawiają jedną dziesiątkę różańca w określonych intencjach. W ten sposób codziennie każde kółko odmawia 20 dziesiątek, czyli całą modlitwę różańcową z 20 jej tajemnicami. Każdej naszej róży patronuje wielka postać w historii Kościoła: św. Ojciec Pio jest patronem pierwszej róży, bł. Matka Teresa z Kalkuty - drugiej róży, i wielka Polka, św. Urszula Ledóchowska patronuje trzeciej róży. Ich wstawiennictwu powierzamy także nasze codzienne sprawy.
Spotykamy się raz w miesiącu, w pierwszą środę miesiąca po wieczornej Mszy św, aby wymienić rozważane tajemnice różańcowe. Bierzemy udział w rekolekcjach, przeznaczonych dla Wspólnot Różańcowych, w różnych pielgrzymkach do miejsc kultu Matki Przenajświętszej, w spotkaniach modlitewno-formacyjnych, organizowanych przez archidiecezjalnego duszpasterza wspólnot różańcowych, ks. Jana Glapiaka. Prowadzimy kronikę naszej wspólnoty. Zorganizowaliśmy kilka spotkań z poezją i muzyką, w których uczestniczył parafialny zespół muzyczny, spotkania noworoczne z udziałem Chóru Seniora. Uczestniczymy w życiu naszej parafii.
Chcielibyśmy zachęcić do odmawiania modlitwy różańcowej i włączenia się do Wspólnoty ludzi młodych, dzieci i młodzież, aby poznali siłę i piękno tej modlitwy, którą tak bardzo kochał Ojciec Święty, Jan Paweł II. Ta modlitwa chroni przed złem, daje siłę do walki z własnymi słabościami i jest wspaniałym Bożym drogowskazem prowadzącym przez zawiłe ścieżki życia do spotkania z Chrystusem. Nie bójcie się wziąć do ręki różaniec i zwrócić się do Maryi: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą!... "O, błogosławiony różańcu Maryi, słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem;.(...) wieżo ocalenia od napaści piekła.(...) Nigdy cię już nie porzucimy. Będziesz nam pociechą w godzinie konania...", pisał Ojciec Święty Jan Paweł II w liście apostolskim, ogłaszając rok 2003 Rokiem Różańca Świętego.
Z Listu Apostolskiego Jana Pawła II "ROSARIUM VIRGINIS MARIAE; (16.10.2002 r.)":
Od mych lat młodzieńczych modlitwa ta miała ważne miejsce w moim życiu duchowym. (...) Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy".(...) Pragnę wznosić dziękczynienie Panu słowami Jego Najświętszej Matki, pod której opiekę złożyłem moją posługę Piotrową: Totus tuus!"