ul. Kwiatowa 9  +48 515 979 289   parafia@albertkozieglowy.pl A A A  

ks. Daniel WACHOWIAK

Proboszcz

Od 8 maja 2002 roku diakon Archidiecezji Poznańskiej. Diakońską służbę pełnił w parafii pw. Świętej Trójcy w Poznaniu. Wyświęcony 31 maja 2003 roku przez abp. Stanisława Gądeckiego w katedrze poznańskiej. Pierwsza placówka kapłańska od 1 VII 2003 do 24 VIII 2005 w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku. Między 25 VIII 2005 a 2 IX 2007 wikariusz oraz duszpasterz akademicki w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu. Od 3 IX 2007 do 24 VIII 2008 wikariusz w garnizonowej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Poznaniu. W czasie między 25 VIII 2008 a 24 VIII 2012 wikariusz parafii pw. Maryi Królowej w Poznaniu. Od 25 VIII 2012 do 23 VIII 2013 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach Wlkp. Następnie między 24 VIII 2013 a 31 X 2017 wikariusz w parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Poznaniu. Od 1 XI 2017 do14 XI 2018 wikariusz w parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Poznaniu. W czasie 15 listopada 2018 – 28 lutego 2023 proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Piłce leżącej w Sercu Puszczy Noteckiej. Od 1 marca 2023 proboszcz podpoznańskiej parafii pw. św. brata Alberta w Koziegłowach. 

W powyższym czasie także: przewodnik grupy 11 Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (2002 – 2007); kapelan w Szpitalu ginekologiczno — położniczym w Poznaniu na ul. Polnej (2007); kapelan w Domu Opieki Społecznej na ul Bukowej w Poznaniu (2007-2008). Nauczyciel w szkołach: Gimnazjum, Szkoła Zawodowa, Liceum w Buku (2003-2005); Szkoła samochodowa w Poznaniu (2005-2006); VIII LO w Poznaniu (2006-2012); Szkoła Zawodowa w Obornikach (2012-2013); VI LO w Poznaniu (2013-2014); III LO w Poznaniu (2014-2018); Szkoła Podstawowa w Piłce (2108-2022).

Autor książek „Ambon@ online” (2013), „Bóg Słowo daje” (2015), „Gdy ktoś bliski odchodzi od Kościoła” (2023). Autor kilkudziesięciu felietonów i artykułów, które pojawiały się na portalach Onet, Do Rzeczy.  W czasie pobytu w Buku inicjator wielbień. Realizacja kontynuowana w parafiach poznańskich. W latach 2012-2013 coniedzielne spotkania – Msze Święte w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Założyciel Wspólnoty Duchowego Wzrostu oraz Wspólnoty Młodych Duchem. Autor cyklicznych audycji w diecezjalnym Radiu Emaus w latach 2015-2017.

W roku 2018 apelował do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka o respektowanie katolickich wartości w mieście. Sytuacja doprowadziła do Mszy Świętej w październiku 2018 roku w intencji prezydenta i z jego obecnością. Na przełomie października i listopada 2018 roku przeciwstawił się działaniom grupy Stonewall w poznańskich szkołach. W listopadzie 2019 roku współautor petycji wyrażającej apel o pochowanie abp. Paetza poza poznańską katedrą. Od grudnia 2019 roku do kwietnia 2020 roku z zakazem medialnych wypowiedzi. W czasie kryzysu wywołanego przez C19, opowiadał się za wolnością ws. szczepień. W piłeckiej parafii, w Boże Narodzenie 2020 roku, została odprawiona Pasterka na balkonie plebanii. Zgromadziła kilkaset osób. Kolęda odbywała się bez przeszkód, przed domami parafian.

ks. Tomasz Sobolewski

Przedruk z Albumu 40. lecia parafii NSPJ w Nowym Tomyślu (wydanego w roku 2021):

Urodził się dnia 9 września 1965r w Poznaniu jako najmłodsze dziecko Stefanii i Zenona. Mama była krawcową, ojciec inżynierem w biurze konstrukcyjnym kolei. Ma dwóch braci: Michała i Macieja oraz siostrę Mariolę. Pochodzi z parafii św. Jana Kantego w Poznaniu, której proboszczem jest kandydat na ołtarze, sługa Boży ks. Aleksander Woźny. W życie Kościoła ks. Tomasz zaangażował się w czasach licealnych. Należał do Ruchu Światło - Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Oaza rozbudziła w nim zamiłowanie, dbałość i zaangażowanie w piękno liturgii. Wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę jako chłopak, kleryk i kapłan - przewodnik.  Kochając sport trenował lekkoatletykę, grał w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa ziemnego. Lubił muzykę, chodził na koncerty do filharmonii i słuchał jej na żywo. Zawsze lubił chodzić po górach. Po maturze w V Liceum Ogólnokształcącym im. K. Potockiej (wtedy Marii Koszutskiej) w Poznaniu, wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, gdzie pełnił funkcję bibliotekarza. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1990r. z rąk abpa Jerzego Stroby. Na obrazku prymicyjnym napisał:,, Naucz mnie czynić Twą wolę, bo Ty jesteś moim Bogiem” Psalm 143,10

Jako neoprezbiter został posłany na parafię św. Józefa Oblubieńca w Obornikach (1990-1992). Następnie były wikariaty w parafiach: Najświętszego Serca Jezusa w Śremie (1992-1994), św. Stanisława Bpa w Buku (1994-1996), Wniebowzięcia MB i św. Michała w Wieleniu/Notecią (1996- 1997), Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu (1997- 2003), MB Częstochowskiej w Poznaniu (2003- 2004), Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Katedra)w Poznaniu (2004-2006). W latach 2003 - 2006, ks. Tomasz Sobolewski pełnił funkcję Moderatora Diecezjalnego Oazy Rodzin. Na każdej parafii, w której był wikariuszem zajmował się duszpasterstwem młodzieży. W roku 2006 został powołany na urząd proboszcza parafii św. Brata Alberta w Wojnowicach Wlkp, a od roku 2011 jest proboszczem parafii NSPJ.     

Ks. Tomasz Sobolewski po objęciu placówki z rąk ks. Kan. Jerzego Juji, z niezwykłą werwą i entuzjazmem przystąpił do pracy duszpasterskiej. Już na wstępie zakreślił cztery filary swej posługi . Pierwszym filarem stała się modlitwa za parafian i z parafianami nie tylko podczas Eucharystii, ale także podczas Nabożeństw Uwielbienia z modlitwą o uwolnienie i uzdrowienie.  Drugi filar pracy duszpasterskiej to dbałość o piękno liturgii w parafii. Ks. proboszcz angażował wiele osób świeckich poprzez czytanie Słowa Bożego, modlitwę powszechną czy niesienie darów. Niezwykle poważnie i odpowiedzialnie  podchodził do przyjęcia sakramentów świętych, poprzez katechezy i spotkania indywidualne. Starał się, by były one niezapomnianym przeżyciem dla dzieci i ich rodziców np. kameralna I Komunia Święta, poprzedzona pierwszym Sakramentem Pokuty przed tabernakulum.

Chrzest dziecka miał być także świętem całej parafii. W każdy czwartek parafianie mogli adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a także przystępować do spowiedzi św. Dostępność tej posługi o stałym czasie jest niezwykle ceniona przez parafian. Trzecim filarem działalności duszpasterskiej Ks. Proboszcza była troska o godny przekaz słowa Bożego. Jej wyrazem były codziennie głoszone kazania na mszach świętych rannych i wieczornych, w których nie brakowało tematów ważnych z nauki Kościoła, ale także poruszających kwestie moralne i społeczne. Grupy duszpasterskie to czwarty filar działalności ks. Proboszcza. W parafii był opiekunem takich grup jak Wspólnota Żywego Różańca, Akcja Katolicka, Caritas, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Neokatechumenat, Straż Honorowa NSPJ, Wspólnota  Uwielbienie. Prowadził także zespół redakcyjny gazety parafialnej ,,Jego Serce”.

Ks. proboszcz spotykał się także z osobami starszymi i chorymi na comiesięcznych spotkaniach klubu ,,Ars moriendi”. Wspierał także grupy bliskie swemu sercu, które prowadził już od czasów seminaryjnych jak duszpasterstwo młodzieży i młodych małżeństw. Dostrzegał rolę Kościoła w tym, by odpowiadał na wszelkie oczekiwania współczesnego człowieka, dlatego dla zamieszkałych na terenie miasta Ukraińców organizował Msze Św. w ich języku. Nie zabrakło także projektów kulturalnych. Sławne stały się Letnie Koncerty Organowe U Serca Jezusowego, podczas których na zaproszenie ks. Proboszcza przybywali muzycy i soliści z kraju i zagranicy. Nie zabrakło też spotkań z ciekawymi ludźmi, goszczących ze swoim przesłaniem nie tylko na Mszach św., ale także podczas organizowanych rekolekcji i spotkań w Domu Parafialnym. Ks. Tomasz Sobolewski stworzył także na parafii przestrzeń dla rozwoju najmłodszych parafian, będąc w komitecie założycielskim przedszkola i szkoły ,,ARKA”.

Zainicjował dla dzieci półkolonie letnie i zimowe, prowadząc je ku wielkiej radości dzieci. A był to czas niezwykle urozmaicony we wszelkie wyjazdy np. na basen , do kina, do muzeów, a także podczas ciekawych spotkań na miejscu. Jako duszpasterz, ks. Tomasz posiadł niezwykłą cechę pamiętania wszystkich dzieci po imieniu. Sprawował dla nich radosne, interaktywne msze św. Słynne stały się roraty, po których dzieci zapraszane były na pyszne i słodkie śniadanka. Te cztery filary pracy duszpasterskiej ks. Proboszcza sprawiły, że parafia rozwijała się zawsze w dobrym, Bożym kierunku. Szczególnym wydarzeniem i świętem w życiu parafii było nawiedzenie Matki Bożej w Ikonie Jasnogórskiej , która przybyła 22 września 2020r, w dniu imienin księdza Tomasza. Chcąc godnie przygotować się do wizyty naszej Matki, ks. Proboszcz zainicjował spotkania w duchu oddania się Maryi, a kilkunastu parafian dokonało Aktu Zawierzenia. Ostatnią inicjatywą duszpasterską było pozyskanie relikwii świętych i błogosławionych, którzy znaleźli swoje miejsce w naszej wspólnocie, a których dotąd parafia nie posiadała, tj. bł. Edmunda Bojanowskiego i św. Urszuli Ledóchowskiej.

Nie można pominąć dokonań ks. Proboszcza Tomasza Sobolewskiego na polu rewitalizacji naszej parafii. Zaraz po jej objęciu, na nowo, od murów po dach powstała  zakrystia , założono też ogrzewanie w kościele. Na probostwie w Domu Parafialnym powstały piękne sale oraz kuchnia i toalety dla potrzeb grup działających w parafii. Nowe wnętrze otrzymało biuro parafialne i biblioteka. Na terenie zielonym utworzony został tzw. ogród proboszczowski z grotą MB Królowej Pokoju z Medjugorie, gdzie odbywają się nabożeństwa i Apele Jasnogórskie. Ks. Proboszcz podjął się także niezwykle trudnej misji, jaką jest  generalny remont świątyni. Prace nad przywróceniem piękna naszego kościoła trwają. Z inicjatywy ks. Proboszcza powstała nowa kaplica szpitalna, będąca sercem szpitala, do której mają dostęp przez 24h wszyscy chorzy, a także personel. Oprócz posługi w szpitalu i w parafii, ks. Tomasz zyskał także nowe obowiązki . Od 15 grudnia 2017 r  roku jest administratorem parafii św. Andrzeja Boboli w Sątopach. Przez 10 lat swego duszpasterzowania w naszej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu, ks. Tomasz Sobolewski dał się poznać jako dobry organizator i animator życia parafialnego. Odchodząc do parafii św. Brata Alberta w Koziegłowach pozostawia naszą wspólnotę żywą, piękną i twórczą. A wszystko to jak zawsze mówi: ,,Ad majorem Dei gloriam”.


Dawni kapłani

Ks. Wojciech Baksalary (1981 – 1989)
Urodzony w 1937 r., wyświęcony - 23.05.1968 r. w Poznaniu, był proboszczem w naszej parafii w latach: 1984 – 1989. Od 10.12.1981 do 30.06.1984 – był wikariuszem w parafia pw. św. Józefa w Kicinie (rezydował i duszpasterzował w Koziegłowach).Przybył do Koziegłów w czasie stanu wojennego w 1981 r. i rozpoczął z wiernymi budowę domu parafialnego (ponieważ w tym czasie władze nie zgadzały się na budowę kościoła). Skromny, ale przestronny budynek stawiany przez parafian spełniał od początku funkcje kaplicy – odprawiano Msze św., a w domu katechetycznym – prowadzono naukę religii. Zasadniczo obecny kościół parafialny (bo w takim kształcie pozostał) ks. Baksalary wybudował wspólnie z wiernymi w trudnym czasie, gdy parafia liczyła około 1000 mieszkańców. Przepłacił to utratą zdrowia, po zawale serca został przeniesiony na parafię w Dakowych Mokrych pw. św. Katarzyny (1988 - 1993). W latach1993 – 2007 był proboszczem parafii pw. św. Trójcy w Tuchorzy. Zmarł 15.09.2007. Ks. Wojciech był kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Środzie Wlkp. 

Ks. Karol Biniaś (1989 – 1997)
Urodzony w 1948 r., wyświęcony – 24.05.1973 r. w Poznaniu, był proboszczem w naszej parafii w latach: 1989 – 1997. Postarał się o erygowanie parafii, którego dokonał ks. Arcybiskup Jerzy Stroba. Ks. Karol rozwinął duszpasterstwo dzieci i młodzieży, dokończył prace wykończeniowe w kościele, zadbał o otoczenie i wybudował wikariat. W latach 1997 – 2015 był proboszczem parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Obecnie jako emeryt mieszka w Komornikach. Ks. Karol jest  kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu.

Ks. Eugeniusz Raubo (1997 – 2021)
Urodzony w 1950 r., wyświęcony – 19.05.1976 r. w Poznaniu, był proboszczem w naszej parafii w latach: 1997 – 2021. W latach 1989 – 1997 – był proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki i św. Jerzego. Był jeszcze proboszczem jednej parafii w Koziegłowach. Za jego czasów powstała nowa parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej (2000 r.). 17 czerwca 2014 r. ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił naszą świątynię, w 25. lecie istnienia parafii. Był kapelanem Zakładu Karnego w Koziegłowach. Ks. Eugeniusz jest miłośnikiem koni i jazdy konnej, także kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Lesznie. Obecnie jako emeryt mieszka w Lesznie. 

KSIĘŻA WIKARIUSZE PARAFII ŚW. BRATA ALBERTA

Ks. Zdzisław Błaszczyk
Ks. Zdzisław Pietraszewski
Ks. Krzysztof Sobkowiak
Ks. Andrzej Kruś
Ks. Jacek Toś
Ks. Łukasz Ruciński
Ks. Artur Michalak

Do pomocy duszpasterskiej:

Ks. Dawid Stelmach
Ks. Sławomir Andree

Ksiądz pochodzący z parafii:

Ks. Rafał Kucik

Siostry pochodzące z parafii:

s. Jolanta Brandyk – szarytka
s. Paulina Banaś – szarytka 

Albertynki

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM